World Skills Competition 2009

World Skills Competition, Yrkes-VM, pågick i Calgary den 2 till 5 september 2009. Mattias Petersson från Växjö vann SM i VVS 2008 och fick därmed åka till Kanada för att tillsammans med deltagare från 22 andra länder tävla i VVS.Mattias efter tävlingen var avslutad

Inför tävlingen hade Mattias varit på träningsläger i Danmark och Katrineholm. Några av tävlingsmomenten utfördes med metoder som inte används i Sverige t.ex. sandbockning. Förutom det tränade Mattias bland annat svetsning och måttagning. Det är viktigt att måtten på ritningen följs under tävlingen, det räcker med en avvikelse på ett par millimeter för att få poängavdrag.

Mattias hamnade på 14:e plats och fick tack vare sina höga poäng en hedersmedalj. I World Skills Competition utsågs det världsmästare i 40 olika yrken och nästan tusen deltagare från 49 länder tävlade.

Film om World Skills Competition i Calgary finns på Youtube

Du kan läsa mer om tävlingen och deltagande yrken på World Skills Internationals hemsida och på Youth Skills Swedens hemsida.

Tappat bort ditt certifikat?

Behöver du en dubblett av ditt certifikat ska du kontakta din lokala yrkeskommitté. De hjälper dig att beställa ett nytt.